Zateplenie podlahy

Kvalitné zateplenie podlahy je dôležitým krokom pre zabezpečenie tepelnej pohody, nižších nákladov na vykurovanie a zároveň aj dlhodobej ochrany konštrukcie pred vlhkosťou či degradáciou. Hoci sa na ňu často zabúda, z pohľadu únikov tepla ide o mimoriadne dôležité miesto. Vedeli ste, že cez nezateplenú podlahu môže unikať až 10 % tepla. Zateplenie podlahy je preto rozhodujúcim krokom pre zabezpečenie komfortu bývania, ale aj pre celkovú energetickú účinnosť domu.

Prečo zatepliť podlahu?

Nižšie náklady na vykurovanie
Zateplená podlaha minimalizuje tepelné straty smerom do podložia, čím výrazne znižuje energetickú spotrebu a šetrí vaše náklady na kúrenie.

Ochrana stavby pred vlhkosťou
Izolácia zabraňuje prenikaniu vlhkosti z podložia, čím chráni stavebné konštrukcie pred degradáciou či znehodnotením.

Odolnosť voči škodcom a plesniam
Správne zvolená izolácia nepodlieha biologickým vplyvom. To znamená, že je odolná voči hnilobe, škodcom aj hubám.

Zlepšenie akustiky v interiéri

Zateplená podlaha znižuje prenášanie hluku a otrasov medzi podlažiami, čo zvyšuje akustický komfort bývania.

Výhody zateplenia podlahy

Výhodou zateplenia podlahy striekanou izoláciou je najmä bezšpárová vrstva, ktorá dokonale eliminuje tepelné mosty a účinne bráni únikom tepla smerom do podložia. Pena má vynikajúce izolačné vlastnosti, čím prispieva k zníženiu nákladov na vykurovanie. Je odolná voči vlhkosti a plesniam, chráni konštrukciu a má dlhú životnosť. Aplikácia je rýchla a jednoduchá a bonusom je aj akustický komfort., keďže pena tlmí krokový hluk. Vďaka výbornej priľnavosti k rôznym podkladom (betón, drevo, poter) a tenkej vrstve šetrí priestor bez kompromisov v účinnosti.

Aký typ peny sa používa?

Pri zateplení podlahy sa najčastejšie používa mäkká pena s otvorenou bunkovou štruktúrou. Je vhodná pri suchej výstavbe a pre ľahké podlahové konštrukcie, ako sú napríklad staršie krovy alebo drevené rošty, kde nie je možné zaťažiť podlahu ťažkým materiálom. Mäkká pena však nie je pochôdzna, preto sa odporúča len tam, kde sa následne prekryje ďalšou konštrukciou (napr. záklop, OSB dosky a pod.).

Naopak, ak je potrebná pochôdzna vrstva, používa sa tvrdá pena s uzavretou bunkovou štruktúrou. Jej výhodou je možnosť brúsenia do roviny, čo uľahčuje finálnu pokládku podlahy. Treba však dodať, že tento typ peny nie je vhodný pre podlahové vykurovanie, keďže jej izolačné vlastnosti bránia prestupu tepla smerom nahor.

Izolácia podlahy v RD mäkkou polyuretánovou penou striekaním

Aplikácia striekanej izolácie na podlahy

Proces zateplenia podlahy striekanou PUR penou je veľmi rýchly a efektívny.

1. Príprava podkladu

Podklad (betón, drevo) sa mechanicky očistí a vysuší. Následne sa vytvorí jednoduchý alebo krížový rošt – ideálne z dreva.

2. Aplikácia striekanej peny

Izolačná pena sa nanáša priamo na pripravený podklad alebo do roštu. Podľa typu peny (mäkká alebo tvrdá) sa volí hrúbka vrstvy aj spôsob aplikácie. Pena rýchlo priľne a vyplní všetky medzery bez tepelných mostov.

3. Dokončenie podlahy

Po vytvrdnutí izolácie možno pristúpiť k finálnym úpravám – pri tvrdej pene sa priamo aplikuje poter (cementový, anhydritový), pri mäkkej sa môže prekryť podlahovými doskami. Výsledkom je kompaktná, efektívne izolovaná podlaha pripravená na ďalšie vrstvy.

Objavte ďalšie články

Prinášame čerstvé novinky zo sveta izolácií – inovácie, odborné tipy a reálne skúsenosti z našej praxe. Sledujte nás a majte prehľad!
všetky články
1 2 3 5
crossmenuchevron-leftchevron-right